karnaughovy mapy
dnes jsem si při programování vzpomněl na školní léta, přesněji řečeno na ta středoškolská. při návrhu logických elektronických obvodů, který jsme sem tam museli učinit, často narazíte na logické funkce. taková logická funkce sestává z několika vstupů a jednoho výstupu, který se na základě těch vstupů mění. pokud se nemění, něco je špatně s hlavou toho, kdo funkci navrhoval. při návrhu elektroniky je třeba logické funkce minimalizovat, čímž se šetří hradla, která provádí jednotlivé logické součty a součiny. jak ale tu minimalizaci logické funkce provést ?
velký update 3 – Lion
trochu opožděne, ale přeci jen se chci věnovat updatu, který jsem nedávno provedl. přešel jsem na iOS5, OS X 10.7 Lion a nové iPhoto '11. třetí věnování bude náležet Lionu, OS X 10.7.
velký update 2 – iCloud
trochu opožděne, ale přeci jen se chci věnovat updatu, který jsem nedávno provedl. přešel jsem na iOS5, OS X 10.7 Lion a nové iPhoto '11. druhé věnování bude náležet iCloudu.
velký update 1 – iOS5
trochu opožděne, ale přeci jen se chci věnovat updatu, který jsem nedávno provedl. přešel jsem na iOS5, OS X 10.7 Lion a nové iPhoto '11. první věnování bude náležet iOSu pětce.
QWERTY rozložení klávesnice do Windows
trošku mě štvalo klasické rozložení české klávesnice ve Windows, tak jsem si ho upravil k obrazu svému. instalační balíček pro případné zájemnce je samozřejmě přibalen.
ODBC, Windows a 32/64bit
systém Windows je. s tím už se nedá nic moc dělat. občas dokonce je ve dvou verzích, o mocnosti třiceti dvou nebo šedesáti čtyř bitů. ODBC je trochu podivná a staromódní možnost, jak se dostat k nějakým datům. co se verzí týče, je na tom ODBC podobně – jak třicet dva, tak šedesát čtyři bitů. i tak je v tom dost bordel.
INSERT EXEC
An INSERT EXEC statement cannot be nested. T-SQL chyba číslo 8164, která mě dokáže vytočit. proč v MS SQL Serveru tohle trapné omezení je ? odpověď na tuto záludnou otázku znám, ale neobešla by se bez hodně sprostých slov (např. "sráči" je v ní minilámně 4x) a tak raději zkusím odpovědět na otázku jinou – dá se to nějak obejít ?
XML jako tabulka
internet je plný různých příkladů, jak tabulkově orientovaná data dostat z XML do SQL databáze. já ale musel řešit jiný problém – jak dostat XML do tabulky tak, aby v ní nebyla jen data, ale celý XML soubor, pěkně řádek po řádku.